Tahta Kurdunun Özellikleri

Tahta kurdu (Anobium punctatum), vücudu üç kısımdan oluşur. Sırt bölgesindeki kanatları oldukça sert ve bunu korunmaları için kullanırlar. Yaşadıkları bölge ve iklim koşullarına göre farklı boy ve yapıda olan tahta kurtlarının 6 adet ayakları vardır. Başları vücutlarına göre oldukça ufak yapılı ve  bir çift antene sahiptir. Tahta kurdunun özelliklerinden biride ayaklarının tırtıllı yapıya sahip olmasıdır. Boyutları değişkenlik gösterse de 2-5 mm civarındadır. Renkleri siyah, sarımtırak, gri ve kahve tonlarında olabilir.

Tahta kurdu insan ve hayvanlara zarar vermezler. Ahşap ve mobilyalarımızı kemirirler. Besin kaynakları  bitkilerin  aksanları, yaprakları ve meyveleridir. İnsanları olan zararı sadece eşyalarımızadır. Eşyalarımızı yer, oyuklar açar ve kullanılmaz hale getirip içlerine yuva yaparlar. Bize maddi zararları oldukça fazla olan tahta kurtlarından biran önce kurtulmak gerekir. Bunun için tahta kurdu ile mücadelede bize yardım edecek tahta kurdu  ilaçlama firmalarının böcek ilaçlama servislerine başvurulmalıdır.

Yaşam alanlarımıza farklı yollarla giren tahta kurdu evlerin çatı ve mobilya altlarında, parke içlerine yerleşirler. Dış alanda ise gemi güvertesinde, mobilya ve kereste fabrikalarında, samanlık, çalı,otlak vb. alanlarda görülürler. Bireysel mücadele bize zaman ve maddi kayıp verecektir. Çünkü ahşap ve ağaçların derininde yuva yapan tahta kurdu  ilaçtan çok az etkilenir ve bireysel müdahalemiz etkisiz olur. Kısa sürede üreyerek önlem alınmadığı takdirde ciddi anlamda zararlara uğratabilir. İlaçtan çok az etkilenen tahta kurdu ile mücadele için olarak bu işi uzman kadroya sahip tahta kurdu ilaçlama firmalarıyla halletmeliyiz. Oydukları ağaç ve mobilyaların içine 70-80 adet yumurta bırakabildikleri çok hızlı ürerler.  Kesin çözüm için  Sağlık Bakanlığı onaylı olup güvenilir hizmet veren tahta kurdu ilaçlama şirketleriyle irtibata geçilmelidir.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir