Kulağa Kaçanın Özellikleri

Kulağa kaçan (Forficula auricularia), 1-3 cm boyutlarında uzun bacaklı ve genellikle kahve, sarı ve siyah tonlarında olan yaşadıkları iklim ve bölgelere göre değişkenlik gösteren haşere cinsidir. Kulağa kaçanın özelliklerine bakılacak olursa vücutlarında 6 adet bacak ve kıskaçlı ağza sahiptirler. Bu kıskaçlar erkek kulağa kaçanda dişiye oranla daha büyüktür. Baş kısımlarında 2 adet antenleri bulunur. Bu antenler besinlerini bulmaya ve karşılaşabilecekleri tehlikeleri önceden algılamalarını sağlamakla birlikte arka kısımlarında bulunan kıskaçlar aracılığıyla da ölü ve leşleri parçalarlar.

Hem otçul hem de etçil yapıda olan kulağa kaçanın özelliklerinden biri de  yaşam alanlarının genel olarak taş dipleri, çatlaklar, kuytu köşeler ve taş diplerinde olmasıdır. Beslenmelerini gece yaparlar ve kulağa kaçan böceklerini evlerimizde çatı ve bodrumlarda görülür. Bitkilerin taze aksanlarını, meyvelerini ve sebzeleri de yiyen kulağa kaçan gece veya gündüz besin arar ve dolaşır meyveleri, ağaç kabuklarını yer.  Kulağa kaçan ile mücadelede Sağlık Bakanlığı onaylı ve  güvenilir hizmet veren firmalar ile çalışılmalıdır.

En çok İlkbahar ve Yaz aylarında kulağa kaçan haşeresini görmek mümkündür. Bu aylarda aktif olan kulağa kaçan ile mücadele de seçeceğimiz böcek ilaçlama firmaları yasal ve güvenilir olmalıdır. Kulağa kaçandan kurtulmak istiyorsak böcek ilaçlama işini bu konuda uzman kadroya sahip böcek ilaçlama şirketlerine bırakmalıyız.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir