Kedi ve Köpek Piresi Nasıl Temizlenir?

Pire tür olarak ne kadar küçük olsa da kedi piresi en küçük türdür.  Bulunduğu yerin sıcaklığı eğer uygunsa çok hızlı bir şekilde üreyen kedi piresi genel olarak geniş açık arazilerde, kuytu köşelerde, sığınak ve bodrum katlarında bulunmaktadır. Kedilerin özellikle yaşam alanlarında sıkça görünen bu pire türü kısa sürede evimizi de kaplar. Bu sebeple eğer kedimizin üzerinde pireye rastlarsak derhal  en yakın veterinere götürüp ilaçlatmalıyız. Akabinde ev veya ofisimizi de pire ilaçlama şirketleri tarafından ilaçlatmalıyız.

Köpek piresi ise insan ve hayvandan daha büyük boyutta olup bulundukları alanlar itibariyle kedi  ve diğer pire türleriyle benzerlik göstermektedir. Genel olarak sadece köpekte gözükmeyip büyükbaş hayvan, tilki, sincap, tavşan gibi hayvanlarda da bulunup konak canlının vücut ısısına göre kendini ayarlayıp rahatlıkla hızlı bir şekilde üreyebilir. Köpek piresi konak canlının kanını emerek beslenir.

Evcil hayvanlarımızın sağlığı açısından son derece tehlikeli olan bu pirelerle bireysel olarak mücadele etmemeliyiz. Yanlış uygulayacağımız bir yöntem veya ilaç canlının sağlığını tehlikeye sokacağından kesinlikle öncelikli olarak veteriner hekimimize götürmeli ve uygun Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ilaç ve yöntemler kullanılmalıdır.  Ayrıca evcil hayvanlarımızın bulunduğu alanlar son derece temiz tutulmalı ve ilaçlanmalıdır. Kullanılan ilaçlar ziraat mğhendisleri tarafından hazırlanmalı ve profesyonel ekipler yardımıyla uygulanmalıdır.

 

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir