Kakalak Böceğinin Özellikleri

Milyonlarca yıldır var olan kakalak böceğinin 3500-5000 türü mevcuttur. İnsanlar tarafından  hamam böceğiyle karıştırılan kakalak böceğinin boyutları 2-3 cm civarında olup vücutları yassıdır. Aynı zamanda oval bir vücut yapısına da sahip olan kakalak böceklerinin iskeletleri kabuklarının dışındadır. Milyonlarca yıldır yapılan tüm araştırmalarda kakalak böceğinin en önemli özelliği de türü fosillere bakıldığında varoluşundan bu yana  hiçbir değişim göstermeden bugunlere kadar gelmiş olmasıdır.  Gömlek değiştirme özelliğine sahip olan kakalak haşere cinsinin kanı beyaz renklidir.

Kakalak böceği insan ve hayvanları ısırıp zarar vermez. Bu nedenle laboratuar ortamında kobay olarak kullanımı en rahat haşere türlerinden biridir. Çok dayanıklıdır. Ayakları kopsa dahi sadece yürüme yetisini kaybeder ancak başını kaybettiği takdirde  besin yetersizliğinden en fazla bir hafta yaşar. Nisan- Mayıs aylarında en fazla görülen kakalak böceği insanların yaşam alanlarındaki tüm besinlerden faydalanır ve bireysel olarak kakalak böceği ile mücadele çok zordur. Kakalak ilaçlama yapılmazsa başa çıkamayacak kadar çoğalacağından görüldüğü takdirde biran önce kakalak ilaçlama firmalarıyla irtibata geçilmeli ve bu işi profesyonel yapacak uzman kadroya sahip kakalak ilaçlama şirketleriyle çalışılmalıdır.

Yaşam alanlarımızdaki tüm besinlerimizin üstünde gezdiğinden bıraktıkları salgılar ile birçok hastalık ve bakterinin taşıyıcısıdır. Bu hastalıkların başında verem, tifo, astım, humma, cilt ve deri hastalıkları ve deride alerjik kaşıntı kızarıklıkları gelmektedir. 28 gün içinde yumurtadan çıkan yavru kakalak haşeresi 1 ay içinde ergin hale gelir. Bireysel kakalak ile mücadele kesin sonuç vermez. Bununla birlikte yumurtadan çıkan kakalaklar da aynı hastalık ve virüsü taşırlar. Bu nedenle kakalaktan kurtulmak için profesyonel kakalak ilaçlama şirketlerinden yardım almak gerekir. Kullanılan ilaçlar Sağlık Bakanlığı onaylı olması gerekmektedir. Kakalak ile mücadelede seçeceğimiz böcek ilaçlama şirketini dikkatli seçmeli, güvenli ve kesin bir çözüme ulaşmalıyız.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir