Güve nerelerde bulunur.

Güve, kanatlı bir haşere olduğu üzere, tarla ve ambarlara ciddi zararlar vererek maddi hasarlara yol açan ve ekinlerin kurumasına neden olan bir haşeredir. Özellikle buğday ve mısıra büyük zarar veren, özellikle yaz aylarının başında üremeye başlayan bu haşereler, hızlı bir üreme ivmesine sahip olduğu gibi yavrularını bitkilerin açmakta olan filizlerinin içine bırakarak da büyümeden ölmelerine neden olmaktadır. Tahıl ve buğday güvesi olarak adlandırılan bu haşereler genellikle kahverengi ya da koyu gri olarak görülmektedir. Kuru gıda depoları ile evlerin mutfak ve kiler bölümlerinde sıklıkla görülen güve ile mücadele edebilmek için profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından hizmet almak gerekli olduğu gibi, güveleri yok edebilmek için sağlık bakanlığından onaylı olmayan ilaçlar kullanılmamalıdır.

Güve mücadelesi sıvı ilaçlar yoluyla gerçekleştirilir. Toz ya da katı ilaçlar, uçarak hareket eden bu haşerelere karşı etki göstermez. Güveler, genellikle sıcak ve kuytu alanlarda yaşadığı gibi hemen her alanda rastlanması mümkün olan haşerelerdir. Kuytu bölgelerde daha sık çoğalan ve tahıllara ciddi zararlar veren güvelerden kurtulmak için buharlama tekniği ile gerçekleştirilebilen sıvı ilaçlar kullanılabilmektedir. Daha küçük alanlarda püskürtme yöntemiyle de yapılabilen sıvı ilaçlar güvelere karşı en etkili çözüm yöntemi olduğu gibi, ilaç kullanımı konusunda dikkatli olunmalı ve zirai ilaçların kullanılması engellenmelidir.

Maddi zararlara yol açan ve bitkilere hasar vererek kurumalarına neden olan bu haşerelerden kurtulmak için güve ilaçlama yaptırmak şart olduğu gibi, bu haşerelerden kurtulmak için bireysel ya da amatör yöntemlere başvurulmamalıdır. Güveden kurtulmak için yapılan uygulamalarda profesyonel yöntemlerin kullanılmasına ve sağlıksal açıdan önlemler alınmasına dikkat edilmelidir. Bireysel şekilde yapılan güve mücadelesi, haşereler üzerinde başarı sağlayamayacağı gibi, sağlıksal problemlere ve çevre sorunlarına da yol açacaktır.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir