Güve Neden Olur ?

Kuru gıdaların en büyük düşmanı olan güveler, gerek depo gibi alanlarda büyük sorunlara neden olduğu gibi; tarım yapılan alanlarda da ekinlere zarar vererek ciddi sorunlara yol açmaktadır. Çok hızlı ürediği için bireysel ya da doğal mücadele yolları ile yok edilemeyen güvelerden kurtulmak için böcek ilaçlama yaptırmak şarttır. Gıda depoları yanı sıra; ev, yazlık gibi kapalı alanların mutfak ya da kiler gibi alanlarındaki kuru gıdalara da musallat olarak, besinlerin atılmasına yol açan ve maddi hasar oluşturan güvelerin bazı türleri kağıt ya da yün gibi maddelere de zarar vermektedir. Bu açıdan üretim yapan fabrikalar için de ciddi tehdit oluşturan ve maddi hasarları beraberinde getiren bu haşerelerden kurtulmak için güve ilaçlama yaptırmak son derece önemlidir.

Genellikle tarla ve bahçe gibi tarım yapılan alanlarda uygulanan güve ilaçlama işlemlerinde sıvı ilaçlar yoğun olarak kullanılır. Yumurtalarını, bitkilerin henüz açmamış tohumları arasına bırakan bu haşereler, bu şekilde ekinlerin büyümeden yok olmasına neden olmaktadır. Buharlama metodu kullanılarak yapılan güve ilaçlama uygulamalarında, etkili ilaçların kullanılması, bu haşereleri yok etmek açısından önemli olduğu gibi kullanılan ilaçların bitkilere zarar vermeyecek nitelikte olmasına da dikkat edilmelidir. Ağır kimyasallar içeren ilaçlar kullanılarak yapılan güve ile mücadele, sağlık sorunlarına neden olacağı gibi bitkilerin solmasına da neden olabilir. Bunun yanı sıra kalitesiz veya ucuz güve ilaçları ile yapılan uygulamalar ise bu haşereleri yok edecek kadar etkili olmayacağından, bir çözüm sağlamayacaktır.

Odun güvesi, tahıl güvesi ve halı güvesi gibi türleri çok sık görülen bu haşerelerden kurtulmak için bireysel yöntemler hiçbir şekilde yeterli olmadığı gibi, maddi zararlara da neden olabilmektedir. Dolayısıyla hem maddi sorunlara yol açan hem de çevreye ve bitkilere ciddi zararlar veren güvelerden kurtulmak için Sağlık bakanlığı onaylı ilaçlar kullanarak işlem yapan böcek ilaçlama firmaları tarafından hizmet alınmalıdır.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir