Farenin Özellikleri

Memeli bir hayvan olan fare kemirgenler sınıfındandır. Genetik yapısı itibariyle insanlara çok benzeyen fare, deneylerde yaygın olarak kobay olarak kullanılmaktadır. Kuyrukları boylarından uzun ve kuyruğunun girdiği her yere girebilme özelliğine sahiptir. Yanaklarında iki adet astarlı dış çene keseleri mevcuttur. Bu keserlerde besinlerini taşırlar. Kesici dişleri sürekli bir şekilde yenilenir ve uzar. Kesici dişleri toprak ve sert taşları yerinde oynatabilecek güçtedir. Son derece hızlı hareket ederler. Bu nedenle de fare ile mücadele oldukça zordur.  Tırmanıcı ve gelişmiş koku alma da farenin özelliklerinden biridir.

Yaşadığı iklim ve bölgeye göre farklı özellikler ve isimler taşıyan fareler bir senede 23 günlük bir gebelik sonucu 5-6 defa doğururlar. Vücut uzunluğu 60-100 mm arasında olup ağırlıkları 12-25 gram arasında değişir. İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinde  ürerler ve bir dişi fare yılda en fazla 5 defa ürer. Ortalama yaşam süreleri 1 yıldır. Renkleri kahve ve siyah tonlarında olan fareler tüylü yapıda Fare pis bir hayvandır. Yaşam alanları pis olan her türlü kuytu köşe, kanalizasyon alanları ve nemli, hijjenik olmayan alanlardır. Zekası yüksek olan fare türü gizlenmeyi çok iyi bildiğinden tek başına fare ile mücadele etmek için kullandığımız bireysel yöntemler istenilen sonucu veremeyecektir. Profesyonel bir fare ilaçlama şirketinden yardım alınmadığı takdirde bize fare ile mücadelemiz sadece zaman ve maddi kayba neden olacaktır.

Başlıca fare türleri; Lağım faresi, sıçan, ev faresi,su faresi ve kanguru faresi.  Fare genellikle toplu şekilde yaşayan bir canlı türüdür. Bir tane farenin görülmesi birçok farenin de olduğunun ilk işaretidir. Kısa sürede çok hızlı bir şekilde üreyen fareler yeryüzünün her yerine dağılmıştır. Fare ilaçlama zor olmakla birlikte fareler böcek ilaçlarına son derece dayanıklıdır.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir