Evde Haşere ile Mücadele

İnsan ırkı va rolduğu süreden bu yana haşere ile mücadele etmiştir. Tarih boyunca insanlar haşereden kurtulmak için binlerçe yöntemi denemişlerdir. Yakın çağda gerek teknolojik gelişmeler gerekse ilaç sektöründeki önemli adımlarla haşere ilaçlama yöntemleri de gelişmiş ve her geçen gün farklı yöntemlerle kendini geliştiren firmalar dahil olmuştur. Milyarlarca böcek türü dünyanın her noktasında çok hızlı bir şekilde üremeye devam etmektedir. Yelpaze bu kadar geniş olduğundan mücadele ettiğimiz her haşere için de farklı mücadele yöntem ve ilaçları geliştirilmiştir.

Haşereler tarih boyunca insan ırkının sağlığını tehdit etmiştir. Birçok hastalığın çıkış noktası ve dağılması haşereler nedeniyle gerçekleştiğinden haşere ile mücadele hem bireysel hem de toplumsal olarak önemli bir konudur. Çok kısa bir sürede önlem alınmaz veya bireysel olarak bilinçsizce yanlış yöntem ve ilaçlar kullanılırsa çok ciddi maddi ve manevi kayıplara sebep olabilir.

Çok hızlı üreyen haşereler türlerine gruplara ayrıldığından , biri için kullandığımız ilaç onu öldürmeyip daha da güçlü kılabildiği gibi hiçbir etki göstermeyedebilir. Bu nedenle evde haşere ile mücadele etmek için kesinlikle ilk etapta haşere ilaçlama firmalarının 7/24 servislerinden yararlanılıp bilgi alınmalı ve bu bilgi eşliğinde doğru ilaç ve yöntemler kullanılmalıdır. Yardım aldığımız haşere ilaçlama şirketlerinin kullandığı ilaçların Sağlık Bakanlığı onaylı olduğuna dikkat etmeliyiz. Yapılan haşere ile mücadele yöntemlerimizin hepsi yasal yollarla olmalıdır. Aksi takdirde doğal yaşama ve kendi sağlığımıza zarar verebiliriz.

Evde haşere ile doğal mücadelede önemli noktalar:

  •           Haşereler ev döşemelerini severler. Bu nedenle öncelikle döşemelerimizi nemden uzak ve temiz tutmalıyız.
  •           Haşereler besin olan yerlerde daha çok bulunur. Öncelikle çöp kutularımızı korunaklı tutmalı ve özellikle geceleri çöp kutularımızı boşaltmalıyız.
  •           Haşereler evlerimize çatlaklar, delikler, açık kapı ve pencerelerden girmektedir. Bunun önlemini bu noktaları tespit ederek başlayabiliriz.
  •           Evimiz etrafındaki çalıları temizlemeli ve bitkilerden korunaklı hale getirilmelidir.
  •           Birçok haşere tipi tahta ile beslendiğinden depolarımızdaki odunları korunaklı hale getirmeliyiz.
  •           Nem ve rutubet için kesinlikle önlemler alınmalıdır.
  •           Evdeki evcil hayvanlarımızın yepleri korunmalı ve besinlerimiz uygun yerlerde muhafaza edilmelidir.

Haşerelerimizi yok etmek için en güvenilir ve kesin çözüm bu konuda uzman ekibe sahip haşere ilaçlama şirketlerinden yardım almaktır. Kaliteli ve sağlıklı hizmet almak maddi ve manevi olarak kısa sürede çözüm olabileceği gibi hem bizim hem de doğal çevremize de büyük bir katkıdır.

 

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir