Çiyanın Özellikleri

Çiyanlar (Chilopoda), kırkayak, akrep ve yılan  kadar tehlikeli olan bu haşere cinsi genel görünüşü itibariyle insanlar tarafından tırtıla benzetilirler. Zehirleri çok güçlüdür.   Çiyan ısırması felç ve ölümlere sebep olabilmektedir. Çiyan ısırmasında ateş, kusma, baş ağrısı, iştahsızlık gibi sağlık sorunları yaşandığı takdirde ısırılan bölge sarılarak acil bir şekilde en yakın sağlık kurumuna gidilmelidir.  Kesinlikle temas edilmemesi gereken çiyan, nemli ve rutubetli kendini korumaya alabileceği ortamları sever. Yaşam alanlarımızda özellikle döşeme dipleri,kapı pencere kenarı, bodrum, çatı, tuvalet, banyo ve mutfak gibi alanların dışında orman, taş dipleri,duvar ve beton altları ve ağaç kavuklarında da rastlarız. Hayatımızı riske alamayacağımız kadar önemli bir konu alan çiyan ilaçlama en güvenilir çiyan ilaçlama firmaları aracılığıyla yapılmalıdır. Çiyan ile mücadele de böcek ilaçlama şirketlerinden yardım almak şarttır.

Renkleri genellikle sarı, kırmızı ve kahve tonlarında olan çiyanın özelliklerinden biri de omurgasız bir canlı olmasıdır. Vücudu bölmelerden oluşur. Bu bölmeler 2 öift zehirli ayak ile 17 çift antene sahiptir. Boyutları 5-7 cm civarlarında olup yaşam alanlarımıza besin bulmak ve korunmak için girerler. Çiyanın özelliklerinden bir diğeri de tehdit olarak gördüğü avını önce ısırıp zehirlemesidir. Sonrasında etkisiz hale gelen avını besin olarak kullanır. Genel olarak etçil olarak beslenen çiyan böcekleri başta örümcek, farei akrep gibi küçük haşerelerle beslenmektedir.

Üremeleri çok hızlı olan çiyan böceği çiftleşmede onlarca yumurta meydana getirir. Bu yumurtaları havanın sıcak ve nem oranına göre uygun yerlere bırakır. Belli bir sıcaklığa gelen hava koşullarında yumurta çatlar ve yavru çiyanlar dışarıya çıkar.  Çiyandan kesin bir şekilde kurtulmak istiyorsak ve bu işi uzman ekibiyle yapan, yasal ilaçlar kullanan Sağlık bakanlığı ve ziraat mühendisliği onaylı ilaçlama şirketlerinden yararlanılmalıdır.

 

 

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir