GIDA İŞLETMELERİNİN PERİYODİK İLAÇLAMA YAPTIRMASININ ÖNEMİ

0 Yorum 📁 Blog 🕔06.Şubat 2015
GIDA İŞLETMELERİNİN PERİYODİK İLAÇLAMA YAPTIRMASININ ÖNEMİ

Gıda alanında faaliyet yürüten işletmelerin belli başlı yükümlülükleri bulunmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden birisi de periyodik olarak yaptırmak zorunda olduğu böcek ilaçlama işlemidir.

Belediye ve zabıta ekiplerinin yapmış olduğu inceleme ve denetimlerde gıda faaliyeti yürüten kuruluşlardan mutlaka periyodik ilaçlama belgesini istemektedirler. Firmaların bu belgeyi bulundurmaları zorunludur. Bunun haricinde sadece denetimlerde göstermek için değil gerçekten gıda üzerine çalışan bütün firmaların periyodik olarak böcek ilaçlaması yaptırması gerekmektedir. Her şeyden insan sağlığı geldiği için yaptırmak gerekir ve müşterilere karşı olumsuz bir duruma düşmemek için haşerelere karşı uyanık olmak gerekir. Yani birçok açıdan değerlendirildiğinde periyodik ilaçlama yaptırmak gıda sektöründeki firmalar için elzemdir.

Böcekler ve haşereler öncelikle karınlarını doyurmak ve gerekli besinlerini almak için gıda üzerine çalışan mekanları yuva olarak belirlerler. Bunun dışında dükkanların ve diğer üretim mekanlarının sıcaklığı yüksek olduğu için böcek ve haşere türleri için çok uygun yaşam alanlarıdırlar. Haşerelerin bu tarz mekanlara yerleşip çoğalmalarının önüne ancak periyodik olarak yapılacak olan ilaçlama yöntemiyle geçilebilir. Periyodik olarak yapılmayan ilaçlama anlık etki etmekle birlikte uzun vadede tekrar aynı sorunların ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Çünkü böcek ve haşerelerde yumurtlama ve larva bırakma gibi durumlarda ilaçlar etki etmeyecektir. Ancak belli dönemler arasında yapılacak ilaçlama faaliyetleri haşere ve böceklere karşı tam ve kesim çözüm üretebilir. Yapılan ilacın etkisi gitmeye yakın yumurtadan çıkacak haşere ilaçtan etkilenmeyeceği için kısa bir süre sonra kendisi de yumurta bırakmaya başlayacaktır. Böylelikle yapılan tek bir ilaçlamanın da hiçbir anlamı kalmayacaktır. Doğru olanı yapmaktan hiçbir şekilde kaçınmamak lazım. Zamanında ve periyodik olarak ilaçlama yaptırmak gıda kuruluşları için en karlı yöntemdir.

Bu Yazıyı Paylaşın

Benzer Yazılar

BÖCEKLERİN SEBEP OLDUĞU HASTALIKLAR NELERDİR?

BÖCEKLERİN SEBEP OLDUĞU HASTALIKLAR NELERDİR? (0)

İnsanoğlunun tarih boyunca uğraşmak zorunda kaldığı pek çok hastalık vardır. Hatta öyle hastalıklar var olmuştur ki insanlığın sonunu dahi getirmeye

Devamı

Yorum Yok

Üzgünüm, Henüz Yorum Yazılmamış.

Henüz Yorum yok ama ilk siz olabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile gösterilmiştir. *